Nauka 0

26.06.2026.

20:45

Posle prekida saradnje sa NASA, Rusija kreće sama u novu misiju

Ruska svemirska agencija Roskosmos i Ruska akademija nauka predložile su da istraživanje Venere bespilotnim sondama započne najkasnije do 2036. godine, navodi se u nacrtu predsedničkog ukaza o principima državne politike u svemirskim aktivnostima

Izvor: Tanjug

Posle prekida saradnje sa NASA, Rusija kreće sama u novu misiju
Shutterstock/Vladi333

Podeli:

Agencija Roskosmos potvrdila je da bi letelica Venera-D trebala da bude lansirana 2036. godine, prenose RIA Novosti.

"Realizacija državne politike u oblasti kosmičkih aktivnosti predviđa koncentraciju resursa na ključne pravce i projekte koji obezbeđuju tehnološko liderstvo, tehnološki suverenitet, bezbednost, ekonomsku efikasnost i dugoročni razvoj, među kojima je nakon 2036. godine istraživanje Venere pomoću automatskih svemirskih letelica", navodi se u nacrtu dokumenta.

Možda vas zanima

Vlada Rusije je u ove svrhe odobrila budžet od oko 4,5 biliona rubalja (oko 58 miliona dolara), pisao je ranije Interfaks, pozivajući se na zvanične izjave iz ruskog Saveta za strateški razvoj. Sovjetski Savez je lansirao seriju od 30 sondi ka Veneri, kao i misije Vega 1 i Vega 2, tokom kojih su baloni dva dana lebdeli u oblacima i slali podatke o vetrovima i temperaturi, pre nego što su same letelice nastavile put ka Halejevoj kometi.

Nakon raspada Sovjetskog Saveza, Rusija nije slala letelice na ovu planetu.

Možda vas zanima

Rad na novom projektu započet je ranih 2000-ih godina, a misija je do 2022. godine planirana kao zajednički poduhvat sa američkom agencijom NASA.

Saradnja je zvanično prekinuta u februaru 2022. godine usled sankcija i geopolitičke situacije nakon čega je Roskosmos preoblikovao Veneru-D u nacionalni projekat.

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: