Svet 0

25.06.2026.

22:10

Član IRGC-a uhapšen u Kotoru: Hakerskim napadima oštetio SAD za 3,4 milijarde dolara

U akciji crnogorske policije i američkog FBI-ja u Kotoru je uhapšen pripadnik Iranske revolucionarne garde (IRGC) Amir Barati (39), kojeg SAD terete da je hakerskim napadima oštetio infrastrukturu SAD za 3,4 milijarde dolara.

Izvor: Index.hr

Član IRGC-a uhapšen u Kotoru: Hakerskim napadima oštetio SAD za 3,4 milijarde dolara
Melnikov Dmitriy/Shutterstock

Podeli:

Kako je danas saopšteno iz Uprave policije Crne Gore, službenici Interpola Podgorica, odnosno članovi FAST tima za međunarodne ciljane potrage, u četvrtak su na području opštine Kotor uhapsili A. B. (39), državljanina Turske i Irana, "visokoprofilnu metu potrage iz oblasti sajber i organizovanog kriminala, radi obezbeđivanja njegovog prisustva u krivičnom postupku koji se protiv njega vodi u Sjedinjenim Američkim Državama pred Višim sudom u Njujorku zbog više optužbi".

U saopštenju crnogorske policije navodi se i da je uhapšeni Amir Barati optužen za krivična dela zavere radi počinjenja računarske prevare i hakovanja računara, kao i krađe identiteta.

Navodi se da je od 2013. godine, kao saradnik pravnog lica iz Irana, sprovodio masovne hakerske napade na infrastrukturu Sjedinjenih Američkih Država i na više od 150 univerziteta u SAD, nanoseći štetu procenjenu na više od 3,4 milijarde dolara.

Dodaje se da su ukradeni podaci i pristup kompromitovanim univerzitetskim nalozima korišćeni od strane Iranske revolucionarne garde i drugih iranskih korisnika, uključujući i univerzitete sa sedištem u Iranu.

Navodi se da će uhapšeni u zakonom predviđenom roku biti priveden sudiji Višeg suda u Podgorici radi daljeg postupka u vezi sa izručenjem Sjedinjenim Američkim Državama.

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: