24.06.2026.
20:40
Sastaće se ponovo, uprkos pretnjama – poznato gde i kad
Američki državni sekretar Marko Rubio izjavio je da veruje da će tehnički razgovori između Sjedinjenih Država i Irana biti nastavljeni 29. ili 30. juna u Švajcarskoj.
Prva runda pregovora održana je 21. juna u švajcarskom odmaralištu Burgenštok, a Sjedinjene Države predstavljao je potpredsednik Džej Di Vens, kao i specijalni izaslanik SAD Stiv Vitkof i zet predsednika Donalda Trampa, Džared Kušner.
Iransku delegaciju je predvodio predsednik parlamenta Mohamed Bager Kalibaf, a učestvovao je i ministar spoljnih poslova Abas Aragči.
Vens je nakon pregovora, koji su trajali nekoliko sati, izjavio da je napravljen veliki napredak.
- Opasna pretnja: "Pregovori će biti odmah prekinuti"
- Kalibaf nakon sastanka sa Amerikancima: "Sprečili smo krvoproliće"
Vens je rekao da je iranska delegacija "pretila da će napustiti pregovore" tokom razgovora, ili "barem je bilo pretnji na društvenim mrežama da će napustiti pregovore", ali dodaje da su pregovori trajali daleko posle 1 sat ujutru sinoć.
Kako su preneli svetski mediji, iranska delegacija je privremeno napustila pregovore nakon objave predsednika SAD Donalda Trampa, u kojoj je zapretio da oni "više neće imati državu i neće se vratiti u svoju zemlju" ukoliko zatvore Ormuski moreuz.

Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar