Politika 8

27.06.2026.

19:11

Vučić na skupu "Srbija – jedna porodica": "Za nekoliko nedelja podnosim ostavku"; "Hoću ujedinjenu Srbiju"

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio se na skupu "Srbija – jedna porodica", koji se održava ispred Narodne skupštine Srbije i na kojem se okupio ogroman broj građana iz svih delova zemlje.

Izvor: B92.net

Vučić na skupu "Srbija – jedna porodica": "Za nekoliko nedelja podnosim ostavku"; "Hoću ujedinjenu Srbiju"
FOTO TANJUG/ JADRANKA ILIĆ/ AMIR HAMZAGIĆ

Podeli:

Na početku obraćanja je poručio okupljenim građanima da spuste transparente jer želi da ih vidi i naglasio da su "ljudi najvažniji". 

Zahvalio se okupljenim građanima na "čudesnom dočeku".

"Video sam da ste iz svih krajeva došli i hvala vam iz toga. I Crne Gore, Makedonije, Bosne... Da budemo ujedinjeni i da pošaljemo poruke od najvećeg značaja za budućnost naše zemlje", rekao je.

Vučić je, govoreći o stanju u državi 2012. godine, rekao da su građani "živeli u beznađu", ali da je da je u prethodnih 14 godina mnogo toga promenjeno.

"2012. godine živeli smo u beznađu. Nije potrebna dubinska analiza, nezaposlenost je bila na rekordnom nivou od 25,9 posto, fabrike su se zatvarale svakoga dana, penzioni fond nije postojao. Dinar je slabio na dnevnom nivou. Ponižavali smo se svuda u svetu. Ćutali smo kada se odvajala Crna Gora, kada se odvajalo Kosovo i Metohija... Tražili krivca u svakome samo ne u sebi. Kada su ljudi 2012. godine odlučili da menjaju stvari, zatekli smo praznu kasu. Nije bilo ni za isplatu penzija.  Za ovih 14 godina smo promenili mnogo toga. Ne ja, vi, ne bih mogao bez vas", rekao je i dodao:

"Sačuvali smo mir u najtežim uslovima, slobodu, nezavisnost naše zemlje. Kada smo ujedinjeni možemo sve. Vi ste ti koji ste znali kako da sačuvate Srbiju i nemojte da zaboravite jednu stvar. Ne podrazumevaju se stvari. Danas penzioneri žive bolje, ali moraju da žive još bolje. I naši radnici i moraće da imaju veće plate. Nikada nisam zadovoljan i uvek možemo više. Mnogo smo grešaka napravili. Ljudi koje smo postavili a nisu zasluživali vaše poverenje. Ljudi koji su brinuli o sebi. A ne o vama. U najtežim trenucima smo bili uz zemlju."

Poručio je da je Kosovo i Metohija sastvni deo Srbije i da će Srbija uvek biti uz Srbe sa KiM. 

"I u UN smo znali da idemo protiv najmoćnijih sila sveta i uspeli smo da pokažemo da mali slobodarski narod i najmoćnijima može da nanese poraz. U prethodnom periodu suočavali smo se sa velikim izazovima, poplavama, migracijama, koronom, ratovima na Bliskom istoku. Ali uvek smo bili zajedno i ujedinjeni", rekao je Vučić. 

Naglasio je da "Srbiju voli više od bilo čega" i da ke uvek čvrsto branio Srbiju.

"Ovo je poslednji da se pred ovolikim brojem obraćam kao predsednik. 14 godina verno služim svojoj zemlji na svakom mestu i u svakom trenutku. Volim Srbiju više nego bilo šta. U svakom trenutku mi je samo Srbija bila u mislima i samo sam se za Srbiju borio. Nikada nikome drugome nisam hteo da služim već samo vama građanima Srbije i svojoj jedinoj otadžbini. Stajao sam čvrst kao stena i uspravan kao jablan štiteći svoju jedinu zemlju", rekao je.

Potom je, govoreći o blokadama u Srbiji, naveo da su spolja pokušali da unište Srbiju.

Dodao je da tako nešto ne smemo nikada više da dozvolimo.

"Za sve su imali vremena, samo sa ljudima iz svoje zemlje nikada nisu hteli da razgovaraju. Nema stranca sa kojim nisu razgovarali, samo sa nama nisu hteli a mi i danas pružamo ruku i kažemo '1001. put ćemo da vam pružimo ruku, izamnipulisani ste, praštamo vam, ali nismo naivni i nećemo vam zaboraviti jer bi nam se to ponovilo'. Razorili bin nam zemlju, a to više ne smemo nikome da dopustimo. Promene pravilo sa ljudima koji mogu da donesu promene na bolje, a ne povratak u prošlost", rekao je.

Naveo je da u budunost moramo da žurimo i da ne možemo da čekamo. Dodao je da će građani Srbije sutra, na Vidovdan, videti "snagu svoje vojske".

"Da po svaku cenu čuvamo vojnu neutralnost. Da se ponosimo snagom svojih aviona. Svojom vojskom, policijom. Tada ste slobodni. Tada znate da ste uvek sposobni. Videće sutra snagu svoje vojske."

Osvrnuo se i na to što su blokaderi hteli da posvađaju porodice.

"Srbija samostalno donosi odluke. Da kvarimo svoja prijateljstva poput NR Kine, sa Rusima, nećemo. Mi svoje prijatelje kada je teško ne bacamo i ne odričemo se. Prijateljstvo nije kad vam je lepo i lako. Moramo našem narodu da ponudimo jedinstvo, a ne podele. Pokušali su da odvoje deke i bake od naših roditelja, roditelje od dece. Naš je poziv svima njima upućen. Razlikujte se ali razgovarajte jedni sa drugima. I videćete gde je bolja budućnost i gde su rezultati."

Naveo je i da će morati mnogo toga da se menja.

"Moraćemo da mnogo toga menjamo u zdravstvu, spuštamo cenu lekova, usluga za građane da bude bolja. Moramo da menjamo naš obrazovni sistem, a ne da imamo političke parazite na fakultetima koji nam uništavaju Srbiju", rekao je. 

O političkim protivnicima

Rekao je da ne sme da bude revanšizma i osvete za prehodnih godinu i po dana jer želi ujedinjenu Srbiju".

"Ne moram da vam govorim šta mislim o Dinku Gruhonjiću, ali ne može da se desi da mi ne osudimo napad na automobil njegovog sina. Uništili su 120 traktora dobrih domaćina, spaljivali prostorije, tukli ljude. Lagali o zvučnom topu i Sarajevo safariju, sve vreme su lagali. Kažu bolela ga noga i srce, od zvučnog topa ne bole ni srce ni noga lažovi pokvareni. Ne sme biti osvete i revanšizma za sve pre godinu i po dana. Hoću sve zajedno pod istim krovom. Hoću ujedinjenu Srbiju. Da pokažemo koliko smo drugačiji, da želimo normalnu i pristoju Srbiju", rekao je.

O imenu liste na predstojećim izborima

Istakao je da je njegov predlog da lista SNS na prestojećim izborima nosi naziv "Ujedinjena Srbija"

"Hvala koalicionim partnerima koji su neretko bili uz nas. Hvala što su bili uz nas i podizali Srbiju. Još nekoliko nedelja biću predsednik i onda podnosim ostavku. Rekao sam predsedniku SNS da ću na predstojećim izborima ukoliko to budu želeli zajedno sa vama pomoći da dobijemo narodno poverenje. Moj je predlog bio, koji su oni prihvatili, lista će se zvati 'Ujedinjena Srbija'. Verujem da ćemo da ih pobedimo ubedljivije nego ikada, izaći ćemo sa tim kako ćemo dalje da pomažemo našem narodu ma gde god da živi. Pomilovaću mnoge ljude. Neću moći sve, ali sve one koji su iz neznanja, nehata, počinili neka dela. Progledaću kroz prste. Mene ne morate da sklanjate, sam ću se skloniti", rekao je.

Naveo je da je živeo za Srbiju. 

"Ništa niko neće moi da pronađe nikada. Hvala vam na tome što ste sve ove godine bili uz Srbiju. pobedićemo ih i slavićemo tu jednu noć i biće brže nego što mislite. Za pobedu i to uskoro, za naš narod na KiM i RS, Crnoj Gori, Severnoj Makedoniji, svuda. Za našu Srbiju, za sve koji su trpeli teror i sve koji su sprovodili teror jer će i oni biti sa nama", rekao je. 

"Znam da večeras neće biti ni prevrnutih kontejnera, ni razbijenih glava. Molim vas, veselo se uz pesmu vratite kućama, a mi zajedno sa vama da se postaramo da za budućnost Srbije uradimo ono što je najbolje. Da ih pobedimo jače i ubeljivije nego ikada. Ajmo, Srbija! Ajmo, pobeda!", rekao je na kraju obraćanja.

Podeli:

8 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: