27.06.2026.
16:40
Vučević: "Posle 19 meseci blokada, vreme je za razgovor o budućnosti Srbije"; "Dosta je bilo podela"
Predsednik SNS Miloš Vučević izjavio je danas da će se na skupu "Srbija – moja porodica" na platou ispred Narodne skupštine u Beogradu razgovarati o najvažnijim stvarima za budućnost Srbije.
Naveo je i da će uskoro biti raspisani izbori, koji će, kako je rekao, biti prilika za sve da vide šta građani misle.
Vučević je u izjavi medijima ispred Palate Srbija, gde je došao na motoru sa oko 200 bajkera iz Novog Sada koji su se sastali sa oko 3.000 bajkera iz cele zemlje istakao da je dosta bilo podela u srpskom narodu.
On je kazao da je skup "Srbija – moja porodica" važan i da ovoliki odziv građana govori o tome da više neće da trpe sve ono što se dešava u poslednjih 19 meseci.
Predsednik SNS-a je obavestio novinare da će bajkeri zajedno krenuti od Palate Srbije ka centru Beograda.
"Veliki je događaj, ali ono što je važnije od samih bajkera ili svih nas koji smo došli, uživajući u vožnji, jeste činjenica da ćemo danas u glavnom gradu Srbije, ali i svih Srba gde god da žive, imati jedan važan skup gde će se razgovarati o najvažnijim stvarima za budućnost Srbije", rekao je Vučević dodajući da je i sam nestrpljiv da čuje od predsednika Srbije Aleksandra Vučića planove za budućnost.
Vučević je dodao da još ne zna u potpunosti kako će se zvati lista sa kojom će SNS izaći na izbore.
Naveo je i da je nestrpljiv da čuje o planovima u vezi parlamentarnih izbora, odnosno o tome koji je format kako će politički nastupiti.
Jasan plan postoji za to, kako je rekao Vučević, kako dalje plate i penzije da rastu u Srbiji, kako da se grade i dalje autoputevi, lokalni, regionalni putevi, kako da se upravlja kako bi se živelo bolje.
"Pre svega da prestane podela. Kad kažem da prestane podela, ne mislim na jednakost. Prirodno je da ne mislimo svi o svemu isto i ne treba da mislimo isto. Ima raznih političkih opcija i to je dobro, to je korisno za celo društvo. Ali nije normalno i nije pristojno i nije prirodno da vi hoćete nekog da ubijete, zabranite, da ga ubijate samo zato što drugačije misli ili da već unapred izričete presudu kao neki preki sud 1945. To je nešto što je neprihvatljivo", naglasio je Vučević.
Kako je istakao, pre svega Srbija mora da kaže da to ne želi i ne želi ono što se dešavalo u prethodnih 19, 20 meseci kada su, kako je dodao, đaci bili izbačeni iz škola, studentima zabranjeno da odu u učionicu da studiraju, kada je zabranjeno ljudima da se normalno kreću.
Ukazao je da je broj građana koji se već odazvao skupu reakcija ljudi na sve to.
"Ovaj odziv ljudi, po ovoj temperaturi, na plus 37, 38, da imate ovakav broj ljudi, ne samo bajkera, nego i ljudi koji će da pređu uskoro peške Brankov most, to vam je reakcija ljudi na sve ono što su trpeli, ćutali, trpeli i sada hoće da kažu: 'Dosta je toga, hoćemo da pričamo o normalnom životu", kazao je Vučević.
Kako je naveo, danas će poručiti da hoće da pričaju o tome kako da ljudi budu bolji.
"I pre svega, nećemo da dozvolimo da iko posvađa bake i deke sa unucima, da se ne posvađaju roditelji sa decom, da se ne posvađaju ljudi koji žive na severu sa ljudima koji žive na jugu ili istoku, na zapadu, ljudima sa zapada, da se ne podelimo na to da li živite u gradu ili selu da li ste završili fakultet ili srednju ili osnovnu školu", kazao je Vučević.
"Dosta je bilo podela"
Navodeći da je dosta bilo podela, Vučević je ukazao da Srba nema mnogo i da podele među Srbima predstavljaju nepotreban luksuz.
"Dosta je podela. Srbija mora da bude ujedinjena, u smislu da su zastava, grb, himna iznad svih i iznad svega, bez obzira na političke opcije, političke razlike, kakve god već razlike i to je nešto što nas okuplja", kazao je Vučević.
Navodeći da su izbori "pred vratima", Vučević je kazao da je to prilika svima da se oprobaju i da vide šta zaista narod misli.
Najavio je da sutra, na Vidovdan, predsednik Republike ima važan događaj u Hramu Svetog Save gde će prisustvovati potpisivanju Ugovora za obezbeđivanje finansijskih sredstava za završne radove, kao i da će posle prisustvovati i na Batajnici, gde će biti tehničko-taktički zbor Vojske Srbije, a onda na Pasuljanskim livadama prikaz dela vojne osposobljenosti.
"Verujem da ćemo otići i do Lazareve Ravanice, da se poklonimo moštima svetog mučenika kneza Lazara i još jednom da se podsetimo da Kosovski zavet nije mit, nego nešto što predstavlja naš DNK i što nas obavezuje i u momentu kada Srbi ne mogu normalno da se kreću po Kosovu i Metohiji i kada mi na Vidovdan ne možemo da budemo na Gazimestanu, da je Kosovski zavet i dalje na snazi ili dalje se čuje i u srcima i u mislima našeg naroda", kazao je Vučević.
"Veliko sabranje građana Srbije i celog srpskog naroda"
Ocenio je da zastava Srbije, koju će građani danas nositi Ulicom kneza Miloša do Skupštine, predstavlja poziv za sabranje, kao i da će ona biti snažna poruka koja mora da ujedinjuje ljude.
"Ona mora da ujedinjava, mora da sa predstavlja poziv za sabranje, ali i zastava koja obavezuje da te boje čuvamo, da ne dozvolimo da ih neko ukalja i uprlja. Napad na zastavu je napad na svakog od nas, kao što je napad na svaku ženu, na svaku majku, na svako dete napad, na sve naše majke, ćerke, supruge, devojke, tetke, ujne, strine, kako god, bake. Oko toga nema podele i ne sme da bude podele", dodao je Vučević.
Govoreći o današnjem skupu, ukazao je na to da su pojedini ljudi putovali po par stotina kilometara, odnosno da u Beograd dolaze ljudi iz Republike Srpske, Crne Gore, Severne Makedonije, kao i Srbi iz Hrvatske.
"Ovde su ljudi putovali po par stotina kilometara. Treba to ceniti, dolaze ljudi iz Srpske, imaju potrebu da budu, nije ih niko posebno zvao, ali imaju potrebu da budu sa ostalim svojim prijateljima, braćama i sestrama, i naravno i naši drugari i prijatelji iz Crne Gore i Severne Makedonije", kazao je Vučević.
Takođe, naglasio je da su Srbi sa Kosova i Metohije koji su takođe krenuli put Beograda na skup ispred Skupštine, najveći junaci.
"Sa svih strana dolaze ljudi koji više od tri dana pešače po ovim vrućinama, i Srbi iz Vukovara. Drago mi je što su s nama, zato što nekad na te ljude zaboravimo, a mislim da nemamo pravo da zaboravimo bilo kog Srbina gde god da živi, posebno na prostoru bivše Jugoslavije", dodao je Vučević.
Govoreći o poziciji Srba u regionu, Vučević je istakao da su blokaderi i njihovi ideolozi nametali do 2012. godine politički narativ u kojem nije smelo da se spomene, kako kaže, Republika Srpska, da u Crnoj Gori ima Srba, kao i da su Kosovo i Metohija deo Srbije, ali i da u Severnoj Makedoniji i Hrvatskoj ima srpskog naroda.
"Kad bi to spomenuli, nametnut je osećaj da vi prizivate ratove, sukobe, sankcije, i ne znam već kakve neželjene scenarije", kazao je Vučević.
Kada je reč o situaciji u Novom Sadu i napadima na gimnaziju Jovan Jovanović Zmaj, predsednik SNS je istakao da je taj napad bio usmeren na poništavanje Matice srpsku u tom gradu., kao što ste mogli da vidite, i na Srpsko narodno pozorište", rekao je Vučević.
"Zašto je najveći napad na gimnaziju Jovan Jovanović Zmaj, i zašto je uopšte najveći napad u Novom Sadu. Zato što je to napad na poništavanje i na Maticu srpsku, kao što ste mogli da vidite, i na Srpsko narodno pozorište. Zato što je gimnazija Jovan Jovanović Zmaj legat barona Miloša Bajića srpskom narodu prilikom nastanka Srpske Vojvodine i pravljenja srpske priče na severu, odnosno na jugu tada Ugarske, a danas severu naše države. Oni hoće da ponište to što je predstavljalo suštinu Srpske Vojvodine i Tamiškog Banata, što je bila ključna odluka i 1848. u Kalovcima, Sremskim Karlovcima, i što je bila ključna odluka na Velikoj narodnoj skupštini 25. novembra u Novom Sadu, 24. novembra u Rumi", dodao je Vučević.
Prema njegovim rečima, to nisu bili napadi jer je neki profesor bio nezadovoljan, već napad da se institucije srpskog naroda na severu zemlje, kako kaže, ponište, otmu, ugase, da bi sutra rekli da to nije Srbija.
"I to je ono što smo pričali i predsednik Vučić i par nas, da je to potiskivanje Srbije sa severa. I oni bi hteli da naprave kao što je i u Crnoj Gori bio scenario, da izmisle naciju ili da izmišljaju jezike, crkve", naglasio je Vučević.
Dodao je da svako može da se oseća kako misli, ali da isto tako niko nema prava drugome ospori šta misli.
Naglasio je da je zato bitno da se srpski narod iz svih krajeva Srbije dođe na skup pred Vidovdan, kao i Srbi iz Republike Srpske i Crne Gore i ostatka regiona.
"Da se narod sabere i da kaže: 'Dosta je bilo terora nad građanima. Dosta ste nas maltretirali, mučili, izmišljali. Hteli ste da nas proterate iz gradova gde smo rođeni i gde živimo godinama, decenijama. Dali ste sebi za pravo da vi kažete ko sme da živi u kom gradu. Da vi kažete koje dete sme da ide u školu, ko ne sme da ide. Ko sme da ide na matursko veče, ko ne sme da ide na matursko veče", rekao je Vučević.
Takođe, ukazao je da su blokaderi dolazili ljudima pred kuće i napadali decu i porodice, ističući da to nikad niko nije radio.
"To čak ni okupatori nisu uvek radili. Jer ste hteli da napravite nepodnošljivu atmosferu za sve druge ljude, da prosto moraju da pobegnu, da odu, da se odsele. Ali ste iznenadili kolika je otpornost i vitalnost naroda koji vam je pružio prvo mir i tih otpor, a sada sve glasnije u smislu šta su politički ciljevi ili šta ljudi politički očekuju. To je jedan veličanstven proces, mislim da ga nismo svi svesni, zato što smo ga živeli u realnom vremenu i onda nismo mogli dobro da sagledamo kroz šta smo sve prošli i šta nam se sve dešavalo", poručio je Vučević.

Komentari 7
Pogledaj komentare Pošalji komentar