Svet 0

23.06.2026.

9:06

SpaceX prvi put emituje obveznice

Američka svemirska i tehnološka kompanija SpaceX pokrenula je svoju prvu emisiju obveznica nakon nedavnog rekordnog izlaska na berzu, dok prema najnovijim podacima raspolaže sa oko 100,8 milijardi dolara gotovine i gotovinskih ekvivalenata.

Izvor: Tanjug

SpaceX prvi put emituje obveznice
Shutterstock/Sundry Photography

Podeli:

Kompanija Ilona Maska nije objavila vrednost niti uslove emisije obveznica, ali je navela da će prikupljena sredstva biti iskorišćena za opšte korporativne potrebe i refinansiranje postojećih kreditnih obaveza, prenosi Rojters.

Emisija predstavlja prvi izlazak Spejseksa na tržište duga nakon istorijske inicijalne javne ponude akcije (IPO) održane ovog meseca.

Spejseks je 12. juna prikupio 85,7 milijardi dolara kroz IPO, najviše u istoriji tržišta kapitala i dostigao tržišnu vrednost od oko 1,75 biliona dolara.

Kompanija intenzivno ulaže u razvoj rakete Staršip, širenje satelitske mreže Starlink i projekte povezane sa veštačkom inteligencijom, što je povećalo investicione troškove i opteretilo profitabilnost uprkos snažnom rastu prihoda.

Prihodi Spejseksa prošle godine porasli su za 33 odsto i dostigli 18,67 milijardi dolara. Agencije Moody's i Fitch prošle sedmice dodelile su kompaniji investicioni kreditni rejting, što ukazuje na poverenje finansijskih tržišta u sposobnost Spejseksa da servisira dug i nastavi finansiranje ambicioznih tehnoloških projekata.

Ipak, objava emisije obveznica izazvala je negativnu reakciju investitora, pa su akcije svemirske kompanije pale za oko devet odsto, treći dan zaredom.

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Turska kompanija postala jedini vlasnik Beka

Turski proizvođač kućnih aparata i potrošačke elektronike Arçelik kupiće preostalih 25% udela američkog Whirlpool-a u Beko Europe za 71,5 miliona evra, čime postaje jedini vlasnik kompanije.

15:47

20.6.2026.

2 d

Podeli: