Svet 0

25.06.2026.

19:32

Irak traži veću kvotu u OPEK-u

Irak bi mogao da razmotri sve raspoložive opcije, uključujući i promenu svog statusa u Organizaciji zemalja izvoznica nafte (OPEK), ukoliko mu ne bude odobreno značajno povećanje proizvodne kvote, izjavio je danas visoki zvaničnik iračkog Ministarstva nafte.

Izvor: Tanjug

Irak traži veću kvotu u OPEK-u
William Potter/Shutterstock

Podeli:

Iračke vlasti smatraju da je povećanje kvote neophodno zbog teške finansijske situacije u kojoj se zemlja nalazi nakon rata između Sjedinjenih Američkih Država i Irana, prenosi Rojters.

Prema navodima izvora upoznatih sa razgovorima, među opcijama koje su razmatrane bio je i izlazak Iraka iz OPEK-a.

Ipak, aktuelni plan Bagdada jeste da ostane član organizacije i kroz pregovore pokuša da obezbedi veću dozvoljenu proizvodnju nafte.

Potencijalno povlačenje Iraka predstavljalo bi značajan izazov za OPEK, budući da je ta zemlja jedan od pet osnivača organizacije, koja je 1960. godine osnovana upravo u Bagdadu, navodi Rojters.

Irački zvaničnik ocenio je da se zemlja suočava sa ozbiljnom finansijskom krizom i da pitanje povećanja proizvodne kvote mora biti razmotreno sa najvećom pažnjom.

OPEK za sada nije komentarisao navode o mogućim zahtevima Iraka niti spekulacije o eventualnom napuštanju te organizacije.

OPEK plus okuplja članice OPEK-a i grupu partnerskih proizvođača nafte predvođenih Rusijom, a poslednjih godina ima ključnu ulogu u određivanju nivoa svetske ponude nafte i stabilizaciji tržišta energenata.

Podeli:

Tagovi

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: