Svet 0

22.06.2026.

20:24

Akcionari kompanije tužili direktore zbog zanemarivanja propisa zarad poslovanja

Akcionari kompanije "Uber teknolodžiz" tužili su sadašnje i bivše direktore da su godinama zanemarivali poštovanje propisa i bezbednosne standarde kako bi poboljšali poslovanje.

Izvor: Tanjug

Akcionari kompanije tužili direktore zbog zanemarivanja propisa zarad poslovanja
EPA-EFE/CAROLINE BREHMAN

Podeli:

To je, prema navodima tužitelja, to je dovelo do velikog broja sudskih sporova zbog seksualnih napada i uznemiravanja, javlja danas Rojters.

Tužba protiv rukovodilaca američke kompanije koja putem mobilnih aplikacija povezuje korisnike sa vozačima za prevoz, dostavljačima hrane, kao i partnerima za teretni transport i logistiku, podneta sudu u američkoj saveznoj državi Delaver, a među imenovanima su izvršni direktor Dara Kosrošahi, suosnivač kompanije Travis Kalanik i drugi sadašnji i bivši članovi uprave.

Akcionari tvrde da je rukovodstvo američke firme svesno tolerisalo nedostatke u sistemima kontrole i usklađenosti sa propisima, izlažući kompaniju značajnim pravnim i finansijskim rizicima.

Uber se već godinama suočava sa hiljadama tužbi u kojima putnici navode da su bili žrtve seksualnih napada ili uznemiravanja od vozača koji su koristili platformu kompanije. Prema ranijim sudskim podacima, u Sjedinjenim Američkim Državama vodi se više od 3.000 takvih postupaka.

Spor akcionara predstavlja najnoviji izazov za kompaniju, koja je prethodnih godina sprovodila reforme korporativnog upravljanja i bezbednosnih procedura nakon niza kontroverzi u vezi sa seksualnim uznemiravanjem zaposlenih i bezbednošću korisnika.

Akcionari od suda traže da naloži direktorima nadoknadu štete kompaniji zbog navodnih propusta u nadzoru poslovanja i upravljanju rizicima.

Uber je 2017. godine bio opterećen optužbama za seksualno uznemiravanje zaposlenih, što je dovelo do opsežne interne istrage i promena u vrhu kompanije.

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Turska kompanija postala jedini vlasnik Beka

Turski proizvođač kućnih aparata i potrošačke elektronike Arçelik kupiće preostalih 25% udela američkog Whirlpool-a u Beko Europe za 71,5 miliona evra, čime postaje jedini vlasnik kompanije.

15:47

20.6.2026.

2 d

Podeli: